25 Mart 2014

YAŞAR KEMAL: ORTADİREK

Kitap adı: Ortadirek
Yazar: Yaşar Kemal
İlk yayınladığı sene: 1960

Yayınevi: Ant Yayınları (2. Baskı 1968)
Sayfa sayısı: 459Usta yazarımız Yaşar Kemal'in "Dağın Öteki Yüzü" üçlemesinin ilk kitabı olan Ortadirek, pamuk hasadı için köylerinden Çukurova'ya inenlerin öyküsü. 

Çile dolu bu yol, umutsuzlukla umut, vazgeçmişlikle sebat, sevgiyle nefret, bencillikle özveri arasında gidip gelen bir sarkacın öyküsü aynı zamanda. Ali, yanında yaşlı annesi Meryemce, karısı Elif ve çocuklarıyla beraber tüm köyle birlikte Çukurova için yola çıkar. Bu çile dolu dönemsel göç boyunca sömürülmenin isyanı, iktidarın vazgeçilmesi zor tadı, çaresizliğin korkusu kahramanlarla birlikte yol alır. Komşuluk, dostluk, karı-kocalık, anne-evlat ilişkisi doğanın bağrında irdelenir an be an. Geçmiş, bugün ve gelecek umutlarıyla, korkularıyla, pişmanlıklarıyla, hayalleriyle, karabasanlarıyla birbirine geçmiştir adeta. 

Türk edebiyatının en görkemli eserlerinden biri olan Ortadirek, okumanın lezzetini okura unutulmaz bir şekilde yaşatan, kahramanlarının çilesini okurun kemiklerinde hissettirten çok güçlü bir roman... Okumayan kalmamalı....

Bu kitabı satın almak isterseniz:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder