15 Haziran 2014

REFİK HALİD KARAY: KADINLAR TEKKESİ

Kitap adı: Kadınlar Tekkesi
Yazar: Refik Halid Karay
İlk yayınladığı sene: 1956

Yayınevi: İnkılâp (1. Baskı 2009)
Sayfa sayısı: 701
ISBN: 978-975-10-3025-2


Güçlü gözlemleri ve akıcı Türkçesiyle, 20. yüzyıl Türk Edebiyatı'nda kendine has bir yer edinmiş olan Refik Halid Karay'ın bu eseri, kalınlığı ile ilk başta biraz korkutucu gelse de, bir solukta okunan, adeta aşk ve macera romanı karışımı bir hafiflikte ilerleyen ancak satıhtaki bu rahatlığın ardında, acımasız bir toplumsal hiciv içeren bir eser. 

Adından da anlaşıldığı gibi, kitap bir tarikatın iç yüzünü anlatmakta: İstanbul'da, tekke ve zaviyeler kanunla kapatılmış olmasına rağmen, tarikatlar gizli kapaklı, farklı kisveler altında yaşamını sürdürmektedir. Şeyh Baki'nin tekkesi, şehrin paralı dullarının bir araya geldiği, Şeyh'e her anlamda hizmet etmek için birbiriyle yarıştığı, dini inançlardan çok Şeyh'in çıkarının ve rahatının ön plana çıktığı bir ortamdır. İstediği her kadını tekkesine ve kendine bağlamaya alışkın Şeyh Baki, tanıştığı genç bir kadını istediği gibi etkisi altına alamayınca, tekkedeki dengeler de birbirine girmeye başlar. Yazarımız da, olup bitenleri bilen, anlayan, tasvip etmeyen ancak Şeyh Baki'nin, hem engelleyemediği hem de kıskandığı yalanlar üzerine kurulu dünyasını dışarıdan izleyen bir kahraman olarak romandaki anlatıcı görevini üstlenmiştir.

Sapkın ilişkiler yumağı içinde, ahlak, inanç, özveri, bencillik, çıkar ilişkisi gibi toplumu derinden etkileyen birçok kavramı da sorgulayan bu eser, yazıldığı yıllardan bu yana hiçbir şeyin değişmediğini, aynı çerçevenin daha da vahimleşen bir yayılma ile toplumu, bu iki yüzlü ve suistimal edici ilişkiler zinciriyle kıskaç altına almış olduğu gerçeğini üzülerek bir kez daha idrak etmek için dahi okunması gereken bir sosyolojik ders kitabı niteliğinde. Ama heyecanlı bir roman gibi okunan bir ders kitabı tabii ki....

Bu kitabı satın almak isterseniz:

http://www.dr.com.tr/Kitap/Kadinlar-Tekkesi/Refik-Halid-Karay/Edebiyat/Roman/Turk-Klasik/urunno=0000000339678

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder