4 Temmuz 2014

JON KRAKAUER: EVEREST GÜNLÜĞÜ

Kitap adı: Everest Günlüğü (Doğan Kitap)
Orijinal adı: Into Thin Air
Yazar: Jon Krakauer
Çevirmen: Hadi Emre Haydaroğlu & Emre Tüzer (Doğan Kitap )
İlk yayınladığı sene: 1997

Yayınevi: Villard Books (1. Baskı-1997)
Sayfa sayısı: 291
ISBN: 0-679-45752-6
Dağcılık ve doğal yaşam konusunda bir uzman olan ve bu alanlarda çeşitli makale ve kitapları bulunan yazarına Pulitzer Ödülü adaylığı getiren bu kitap, gerçek bir olayın heyecan ve acı dolu hikayesini anlatıyor. 

1996 senesinde, Everest tırmanışına, bir dergi için hazırladığı makale için katılan Jon Krakauer, çok büyük bir trajediye de şahit oluyor: o güne kadar Everest'te aynı gün en fazla kişinin öldüğü tırmanış olarak tarihe geçen bu olayın şahidi olmakla kalmıyor, bir parçası haline geliyor (bu üzüntü verici rekor, Nisan 2014'te yaşanan zirve tırmanışıyla maalesef geçildi). 

Anı niteliğinde olmasına rağmen bu kitap, bir macera romanının sürükleyiciliğini ve akıcılığını taşıyor. Yazar, fotoğraf ve grafiklerle okura, bu tırmanışı gözünde canlandırma imkanı tanırken, tırmanışta yaşamını kaybeden ve sakat kalanların fotoğraflarıyla, onların hatıralarına da saygısını sunmuş oluyor. 

Bireyleri bu hayati tehlike içeren maceraya iten ruh hali ve motivasyon unsurlarından, zirve yolunda yaşanan çatışmalara, felakete sebebiyet veren hatalardan, felaket esnasındaki bireysel tepkilere, böyle bir trajedinin bir parçası olmanın getirdiği ruhsal çöküntüden, hayatı kurtulanlardan olmanın yaşattığı şükran ve suçluluk karışımı duygulara kadar birçok farklı boyuttan yaşadığı acı dolu bu macerayı anlatan yazar, kitabın yayınlanmasından sonra, yorumları nedeniyle de konuyla ilgili bazı çevrelerce sert eleştirilere de maruz kaldı. 

1997 senesinde TV dizisi olarak uyarlanan, sinema adaptasyonu ise 2015'te gösterime girecek olan bu kitap, sadece dağcılık ile ilgilenen ya da Everest hayaliyle yanıp tutuşanlar için değil, heyecan dolu bir macera okuma ihtiyacındakiler için de çok etkileyici bir kaynak olacak....

Bu kitabı satın almak isterseniz:

http://www.idefix.com/kitap/everest-gunlugu-jon-krakauer/tanim.asp?sid=JJSEKLSP1G1GEFB62KMC

2 yorum:

 1. merhabalar:)
  blogunuzu eduardo galeano ile ilgili aratma yaptığımda keşfettim, blog tanıtım yazınızı da okuyunca işte aradığım tarzda bir blog diyip hemen atladım, daha sonra okuduklarınızı inceledim gerçekten tam aradığım tarzda bir blog:) vampirli kurtlu kitaplar olmayan harika bir blog eminim çok güzel kitaplar keşfedebilirim bu blog sayesinde şu an bu yazınızla keşfettiğim gibi:) elinize sağlık :) sizi kemdi bloguma da beklerim henüz yeniyim ama zamanla eminim sizin de hosunuza gidecek keyifle okuyacağınız kitaplardan bahsedeceğim:) her daim beklerim keyifli okumalar dilerim :) ve lütfen yazmaya devam edin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüreklendirici yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-) Ben de hemen sizin blogunuzu inceledim, sayenizde iki tane yeni kitapla tanıştım, hemen sipariş ettim, bu fırsat için çok teşekkürler :-) :-) Hep birlikte bol bol yazmaya, okumaya devam edelim o zaman :-)

   Sil