16 Temmuz 2014

CEMAL KUTAY: 47 GÜN

Kitap adı: 47 Gün
Yazar: Cemal Kutay
İlk yayınladığı sene: 2012

Yayınevi: abm Yayınevi (1. Baskı 2012)
Sayfa sayısı: 257
ISBN: 978-605-87359-4-1


Osmanlı tarihi meraklıları için, günümüzde tarafsız tarih kitapları bulabilmek gerçekten zor zanaat. 2006 senesinde kaybettiğimiz ünlü tarihçimiz Cemal Kutay'ın bu eseri, Abdülaziz dönemine, Osmanlı İmparatorluğu'nda Tanzimat ile ivme kazanmış batılılaşma sürecine farklı bir bakış açısıyla yaklaşabilmenize imkan tanıyacak nitelikte. 

Tıpkı bestelerinin az bilinmesi gibi, Sultan Abdülaziz'in tahttayken 1867'de Avrupa'ya yaptığı ve 47 gün süren seyahat de çok az bilinir. Cemal Kutay'ın kitabı, bu 47 günlük serüven öncesi hazırlıkları ve seyahatteki izlenimleri aktarıyor.

Veliahtları Murad, Abdülhamid ve Yusuf İzzeddin'in de kendisine eşlik ettiği bu seyahat sadece Sultan için değil, Osmanlı İmparatorluğu için de bir ilk teşkil etmektedir: bir Osmanlı hükümdarının savaşla fethetmek amacı dışında Avrupa'ya yaptığı ilk ve tek seyahat olarak tarihe geçecektir. 3. Napolyon tarafından Fransa'ya davet edilen Padişah, gezisini İngiltere ve Prusya gibi ülkeleri de ziyaret ederek tamamlamıştır. 

Seyahat ile ilgili detaylı bilgiler, geziye katılan dönemin İstanbul Şehremini yani Belediye Başkanı olan Ömer Faiz Efendi'nin seyahat boyunca tuttuğu notlar sayesinde günümüze ulaşabilmiştir. 1867 senesinden günümüze, okuru gülümseten, düşündürten, okurun günümüzdeki durumu daha net bir şekilde idrak etmesini sağlayacak öngörüyü sunan bu kitap, tarih meraklıları için, resmi tarihin bir adım ötesine geçerek, siyah ve beyaz yerine gri bir gözlükle geçmişimizi yorumlayabilmek için çok değerli bir kaynak teşkil ediyor...

Bu kitabı satın almak isterseniz:

http://www.dr.com.tr/Kitap/47-Gun/Cemal-Kutay/Arastirma-Tarih/Tarih/Osmanli-Tarihi/urunno=0000000406788


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder