23 Ekim 2016

ROY JACOBSEN: GÖRÜLMEYENLER

Kitap adı: Görülmeyenler
Orijinal adı: De Usyhlige
Yazar: Roy Jacobsen
Çevirmen: Deniz Canefe
İlk yayınladığı sene: 2013

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları (1. Baskı-2016)
Sayfa sayısı: 179
ISBN: 978-975-08-3674-9Farklı diyarların fotoğraflarına ilgi duyanlar bilir, Kuzey Avrupa'da, Norveç'in küçük küçük adalardan oluşan bölgeleri vardır. Lofoten Adaları diye bilinir... Masmavi, uçsuz bucaksız bir denize serpilmiş, küçücük adalardır bunlar, üstlerinde bir ya da iki ev, yazın yemyeşil kırlarla bezenmiş, kışın bembeyaz karlara bürünmüş ne etkileyici manzaralar bulunur o fotoğraflarda... İşte Norveç'in ünlü ve ödüllü yazarı Roy Jacobsen'in "Görülmeyenler" isimli romanı bu adalardan birinde geçiyor. Ve uzaktan o özenilen adalardaki yaşamın çetin koşullarında yaşayan bir ailenin başı ve sonu olmayan öyküsünü anlatıyor biz okurlara....

Görülmeyenler, kasvetli bir roman. Öyle maceralı, heyecanlı, giriş, gelişme, sonuç türünde bir roman arayanlar için hiç yerinde bir tercih değil. Ama bir yandan da yaşamın çok gerçekçi bir kesiti... Barroy adasında tek bir aile yaşıyor, anne, baba, kızları, babanın kızkardeşi ve babasından oluşan aile bu. Adada yaşamanın getirdiği alışılan ve aranılan yalnızlık, çetin kış koşulları, denizin merhameti, en ufak bir farklılığın bile yarattığı kaos, romanda, tekdüze bir yaşamı bile okur için bir çırpıda okumak istenen bir öyküye dönüştürüyor.

Hep söylerim, insanın okudukları, yaşamının belli bir dönemindeki ruh haliyle örtüştüğünde, daha da anlamlı, unutulmaz ve etkileyici olur. İşte "Görülmeyenler"in resmettiği sıradanlık ve mücadele, bana yaşamımın bu aşamasında çok iyi geldi... Tekdüzeliğin içindeki mücadelesinde bir yansıma arayanlara, bu romanı çok tavsiye ediyorum....

Bu kitabı satın almak için, bu linki tıklayınız

9 Ekim 2016

GEORGE ORWELL-BOĞULMAMAK İÇİN

Kitap adı: Boğulmamak İçin
Orijinal adı: Coming Up for Air
Yazar: George Orwell
Çevirmen: Suat Ertüzün
İlk yayınladığı sene: 1939

Yayınevi: Can Sanat Yayınları (3. Baskı-2015)
Sayfa sayısı: 254
ISBN: 978-975-07-2649-1George Orwell'i daha çok 1984 ve Hayvan Çiftliği romanlarıyla tanırız ama Boğulmamak İçin de, en az bu iki şaheseri kadar etkileyici bir roman. 

Roman, hiciv boyutu çok yüksek bir gerçekçilikle örülmüş bir "özlem" teması üzerine kurulmuş. 45 yaşına gelmiş, evli, 2 çocuklu, sigortacılık yapan ve ortadirek sınıfın birebir temsilcisi olan kahramanımız George Bowling, takma diş takmaya başlamasıyla birlikte hayatını sorgulamaya girişir ve çocukluğuna yönelik acımasız bir gerçekçilikle özlem çeker. 

Önce 45 yaşına kadar olan yaşamını gözden geçirir, anne babasını, çocukluğunu, 1. Dünya Savaşı'nı, sonrasında kurduğu yeni yaşamı, evliliğini anlatır okura. Ve 2. Dünya Savaşı'nın çanları çalarken, boşa bir çaba olduğunu bile bile geçmişinin peşine düşer. 

Roman, her ne kadar 1. ve 2. Dünya Savaşlarının arasındaki dönemde geçiyor olsa da, aslında bugünü, ya da zamansız olarak insanoğlunun her gününü anlatıyor. Değişen teknoloji, kıyafetler dışında aslında herşeyin ne kadar aynı kaldığı, o toplumsal "boğulma" hissinin zamandan bağımsız hiçbir zaman insanoğlunun yakasını bırakmadığı gerçekleri kitabın sayfaları boyunca okurun kafasına nakşediliyor. 

Mizahi boyutuna, gülümseten detaylarına rağmen "Boğulmamak İçin" insanın yüzüne gerçekleri vuran bir eser. Hayatımızı sorgulatacak ama buna rağmen bir çıkış noktası olmadığı gerçeğiyle bizi başbaşa bırakacak acımasız bir eser aynı zamanda.....